מיומנויות וכישורים מול תעודה: כך מתקבלים היום לעבודה

מיומנויות וכישורים מול תעודה: כך מתקבלים היום לעבודה

מה יותר חשוב למקום עבודה המבקש לגייס עובד חדש למשרה פנויה? שמועמדים פוטנציאליים יציגו בפני המראיין כישורים, מיומנויות וניסיון, או תעודה המעידה על תואר אקדמי או הכשרה מקצועית?

לפני עשרים או שלושים שנה, ובפרט אילו היינו שואלים את דור ההורים שלנו, הרוב כנראה היו עונים שמי שרוצה למצוא עבודה טובה חייב להציג תואר אקדמי, או לכל הפחות תעודת מקצוע המעידה כי האוחז בה סיים קורס הכשרה. מי שאין בידו את המינימום הזה, על פי התפיסה הפופולרית בעבר, "כבר לא ייצא ממנו שום דבר".

אלא שבשנים האחרונות מסתמן שינוי בשוק העבודה. אחת המגמות המרכזיות בהן ניתן להבחין היא העובדה שיותר ויותר מעסיקים בוחנים סעיפים אחרים בקורות החיים של מועמדים לעבודה, בנוסף לסעיפי ההשכלה. תואר ראשון זה יפה, ותואר שני זה נהדר, אבל גם מועמדים ללא השכלה גבוהה עשויים לעבור בהצלחה את הראיון, אם יש להם מיומנויות וכישורים שנצברו לאורך שנות ניסיון מעשי או הכשרה בתחום רלוונטי.

כישורים, מיומנויות וניסיון עדיפים על פני ידע תיאורטי
מומחים לתחומי ניהול ופיתוח משאבי אנוש טוענים כי בפתח העשור השני של המאה ה-21, ההשכלה האקדמית בהחלט מספקת לבעליה תשתית יציבה, מרחיבה את אופקיו, מעניקה לו כלים לקבל החלטות ועוד. כל זה אמנם חשוב מאוד, אולם כשזה נוגע לענייני עבודה, ובפרט לראיון העבודה, בימינו זה פשוט לא מספיק פרקטי.

אפשר להבין את האינטרס של מקום העבודה: אילו יושבים בפניו שני מועמדים זהים, שלאחד מהם תואר אקדמי ולשני אין, אולם לשני יש מיומנויות נדרשות, ניסיון וכישורים, את מי מהם יבחר לשכור?

אמנם תואר אקדמי עשוי להעיד על חריצות, אינטליגנציה, יכולת קשב וריכוז, יציבות, מוטיבציה ועוד. אלא שמבחינת המעסיק, אילו לבעל התואר יש הרבה ידע תיאורטי אבל אין לו כישורים או מיומנויות רלוונטיות, הרי שמדובר בלוח חלק שצריך ללמד אותו "ללכלך את הידיים": להעביר אותו תקופת הכשרה מסוימת, ללמד אותו אילו מן הרעיונות העיוניים שלמד באקדמיה רלוונטיים למשרה שהוא עתיד למלא ואילו לא. סביר להניח שיחלוף עוד זמן מה עד שניתן יהיה להפיק מן המועמד בעל התואר את מלוא הפוטנציאל הפרקטי שלו.

מאידך, אילו המועמד השני הוא אדם מנוסה, שמכיר היטב את התחום, בעל כישורים ומיומנויות – פירוש הדבר שהדרך למיצוי הפוטנציאל שלו קצרה יותר. במקרים כאלה, המציאות בשטח מוכיחה שמעסיקים מייחסים פחות חשיבות לעניין ההשכלה של המועמד. אם הוא מנוסה ומיומן, יתכן שפחות משנה אם יש לו תואר ראשון, אם הוא עבר הכשרה מקצועית או אם הגיע לתחום לפני שנים בדרך-לא-דרך ופשוט למד את העבודה והתמחה בה עם הזמן.

אז מה לעשות כדי לשפר את הסיכויים למצוא עבודה טובה?
ראוי להדגיש שגם היום עדיין יש תחומים בהם אין תחליף ללימודים אקדמיים. מי שירצה להיות מהנדס, לדוגמה, יבלה לפחות 4 שנים בלימודים. מי שתרצה להיות רופאה תלמד לפחות 7 שנים אחרת לא תוכל לעסוק בכך. בנוסף, מי שירצו לפתח קריירה בין כותלי האקדמיה, מי בהוראה ומי במחקר, בוודאי שיצטרכו להתחיל את דרכם כסטודנטים.

יחד עם זאת, אפיקים חדשים נפתחים כל הזמן בפני מחפשי עבודה. בין מקצועות שהדרישה אליהם תמיד הייתה גבוהה לבין מקצועות שלא היו קיימים בעבר ניתן למנות קידום אתרים בגוגל, שיווק ופרסום, הפקת אירועים, עיצוב גרפי, כתיבת תוכן, תיווך, אלקטרוניקה, מנעולנות ועוד. כדי להתקבל לעבודה במקצועות הללו, וברבים אחרים, אפשר לעבור הכשרות מקצועיות קצרות יחסית (ממספר שבועות עד מספר חודשים), ועם הזמן לצבור ניסיון ולשפר את המיומנויות גם באמצעות התנסויות משמעותיות. יתרה מזאת, בנוסף למיומנויות המקצועיות עצמן, שנות הניסיון המעשי מסייעות לפיתוח מיומנויות כלליות וחשובות נוספות, כגון יכולות תקשורת בין אישית, עבודת צוות, יצירתיות ועוד.

עתיד שוק העבודה מתבסס על מיומנויות וכישורים
במצב שנוצר היום, מדי שנה נרשמים עשרות אלפי סטודנטיות וסטודנטים ללימודים במוסדות אקדמיים, בשאיפה לשלב עניין והנאה בתקופת הלימודים עם הבטחה עתידית לעבודה טובה ששכר גבוה בצידה – אבל לאחר סיום הלימודים מגלים שבפועל התואר שבידם לא פותח בפניהם את כל הדלתות כפי שקיוו.

ומה עושים במקרה כזה? מחקר שנערך בדצמבר 2020 מצא כי 17.5% מבעלי התארים בישראל עובדים במשרות שכלל לא דורשות השכלה גבוהה. אמנם אפשר להאשים בכך את נגיף הקורונה, שבגללו רבים איבדו את מקומות עבודתם ונאלצו לחפש עבודה חלופית, אבל יש גם הטוענים שמשבר הקורונה רק האיץ את התפתחותה של המגמה. יתרה מזאת, מחקר אחר שנערך באותה תקופה גילה כי בקרב מובטלי הקורונה יש עשרות אלפי אנשים ללא רקע במקצועות טכנולוגיים, לרבות אקדמאים, אשר מתאימים להכשרות להייטק. 

המסקנה היא, שבישראל של 2021 כבר לא מספיק להציג בפני המראיין תואר אקדמי או תעודת סיום הכשרה מקצועית.  זה כמובן יכול לעזור, אבל לא הדבר החשוב ביותר. למעשה, אילו המטרה הסופית היא למצוא עבודה טובה, נראה שלצד התואר או תעודת המקצוע הכרחי לרכוש כישורים ומיומנויות שיבואו לידי ביטוי בעולם העבודה. כלומר, חשוב להקדיש זמן משמעותי לא רק לצבירת הידע התיאורטי, אלא גם לפיתוח מיומנות וכישורים באמצעות התנסות בעבודה מעשית.

צוות קריירה 21

שתפו את הידע:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin